E – ASD – ID4

Our class has been challenged to plan the meal for our grade. As part of this challenge, we must decide on the menu and determine the cost of ingredients.

E – ASD – ID5

There is a lot of planning that goes into hosting a sports competition. What supplies are needed and what is the total cost?

E – ASD – ID6

We are going to make a donation to a local charity. We need to decide on a fundraiser and how much money to charge for entrance and items.

E – ASD – OE10

The difference between two decimal numbers is a whole number. What are the two decimal numbers?

E – ASD – RT9

Over the course of a year, the school pays $3423.34 on lunch orders. The school spends more money for some months than others. About how much money did the school spend each month?

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from Dr. David Costello.

You have successfully subscribed!