E – MDD – RT1

Meadowvale Primary School has less than 5 classes. To raise money for a field trip, the school decided to sell cookbooks. For each class that sold cookbooks, the school would receive a profit between $90 and $91. If most of the classes sold a cookbook, about how much...

E – MDD – ID6

Our school is planning to take students on a field trip and hope to cover all the costs. The principal needs to know what the costs will be so that she can ask Home and School for support.

E – MDD – WP1

Milk at school costs $0.85. If there are nine students in your class who each order one milk per day, how much would it cost your class each day for milk?

Subscribe To Our Newsletter

Join our mailing list to receive the latest news and updates from Dr. David Costello.

You have successfully subscribed!