P – AS – ID3
Our class has been challenged to plan the meal for our grade. As part of this challenge, we must decide on the menu and determine the cost of ingredients.P – AS – ID4
We are responsible for making gift bags for the school’s sporting events. We need to determine how many of each item to purchase so that we can have enough supplies for each gift bag.P – AS – ID5
There is a lot of planning that goes into planting a vegetable garden. What supplies are needed and what is the total cost?P – AS – RT1
You were asked to estimate the number of items raised at the local food drive. You notice that there were a lot of items donated into the following categories: cereal, soup, bread, and frozen. How many items were donated in each of the four categories and what is the...Page 21 of 36